Foto: Stanislav Schneider

Zmrzlina a víno

Zpráva komise z odborného bádání v Hlavním městě vína Valticích, zda lze snoubit (sobášit) víno se zmrzlinou.

Místo konání: Galerie Reistna, https://www.reistna.cz/

Kdy: 10. 5. 2023

Tým badatelů: Stanislav Schneider, Richard Svoboda, Milan Sedláček.

V úvodu nutno podotknout, že tým badatelů, který se sešel na prvním sezení, je znalým nejen v ochutnávání vína a zná taje jeho výroby (což v Hlavním městě vína není asi nic neobvyklého) ale, a to zejména, i zkušeným v lízání zmrzliny.

Cílem bylo zjistit, zda zmrzlina je vůbec vhodná, jako „sousto“ k vínu. Tato problematika byla mnohokrát a na různých úrovních diskutována a po lustraci internetových záznamů na toto téma i zavrhována, že je to nesmysl a nemá cenu tím marnit čas. Navíc k vínu na Moravě přece vždy patřil špek a uzené.

Přesto si zainteresovaní řekli, že pokud to nezkusí prakticky, zůstane pouze u představ a nějaké internetové teorie (skutečně neprožité) nelze brát za bernou minci. Osobní zkušenost je osobní zkušenost. Řečeno s JDC můžeme se o tom přít, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno.

S touto základní výzkumnou myšlenku se tým pustil do relativně solidního bádání a nastavil si několik cílů, které v horizontu nejpozději do Vánoc 2023 by rád prozkoumal. Výstupy z každého bádání budou pravidelně zveřejňované na webech i FB stránkách účastníků.

  1. Hlavní a obecný cíl – zjistit, zda víno se zmrzlinou se dá vůbec kombinovat.
  2. Pokud ano, prakticky senzoricky vyzkoušet co nejvíce možných variant a kombinací.
  3. V budoucnu pokračovat ve zkoumání i s jinými produkty jako třeba likéry, fortifikovanými víny či ovocnými destiláty kontra zmrzlina.

Tolik tedy k obecným cílům a přispění svojí troškou do mlýna na poli eno-gastronomie.

Jak bylo předesláno v úvodu, dne 10. 5. se sešla tříčlenná hodnotící komise, které byly předloženy k prozkoumání dva typy zmrzlin ve variantách sorbety a smetanové zmrzliny z produkce https://www.facebook.com/uzmrzlinare/ k tomu dvě vína z produkce /nase-vina/, suché cuvée Classic a polosuché cuvée Elegant.

Čili prvním úkolem komise bylo posoudit zda, třída vín – suchá a polosuchá, tichá, bílá vína jdou snoubit se sorbety nebo smetanovými zmrzlinami či oběma skupinami. Dále zjistit, když ano, tak která zmrzlina k příslušnému vínu je dle názoru komise nejvhodnější?

Paní Regína Schneiderová se ujala přísunem degustačních vzorků zmrzlin a p. Schneider rozléváním vína sobě a zbývajícím členům komise.

Dokáže si laskavý čtenář představit lépe strávený pozdně odpolední čas?

Podáno bylo celkem cca 7 sorbetů a 8 smetanových zmrzlin (ale asi více). Komise vše, během asi tříhodinového poctivého zkoumání, usrkávání ze skleniček a diskutování k tématu, vyzkoušela a vydala doporučení pro následovníky této činnosti, aby buď opakovali stejné chyby nebo si nechali doporučit a vydali se po prošlapané cestě.

Závěry komise:

  1. Smetanové zmrzliny jakékoli příchutě a vůně nejsou vhodné k bílým suchým a polosuchým vínům. Celkový dojem je velmi nepříjemný a víno ztrácí na svém charakteru.
  2. Sorbety naproti tomu byly velkým překvapením pro všechny členy komise, víno po sorbetu získává až obdivuhodný rozměr chutí a zdá se že ani nejvýraznější citronový sorbet nepřetrumfne víno v robustnosti a chuťovém dojmu.

Parametry vín:

Cuvée Classic 2020 /Souvignier Gris, Solaris/ suché, alk. 14%, cukr 3,4 gr, kys. 6,0 gr.

Cuvée Elegant 2020 /Hibernal, Solaris/ polosuché, alk. 13,5%, cukr 9,5 gr, kys. 7,1 gr.

Čili žádní drobečkové, vína PIWI, s výjimkou min. síry žádné přídatné látky, technologie batonáž a surlie, první rok – síra zero.

 

Zmrzliny:

Sorbety: hrozen, citron, „cuvée“ mochito + máta, mango, jahoda, malina, rybíz.

Smetanové: stracciatella, kávová, míša s čokoládou, perníková, vlašský ořech, lískový ořech, černý sezam, vanilka (více zmrzlin si zpravodaj nezapamatoval)

Vítězné kombinace:

Cuvée Classic se nejlépe snoubí se sorbetem v pořadí: 1. mochito – máta, 2. mango, 3. citron,

Cuvée Elegant: 1. citron, 2. hrozen, mochito – máta.

Tolik doporučení komise ke kombinacím zmrzlin a bílým tichým nesladkým vínům. S poznámkou že, ač se smetanové zmrzliny k bílému suchému nebo polosuchému vínu nehodí, tak dle komise pouze smetanovou, míša s čokoládou, lze s bílými víny kombinovat, přesto sorbety jsou k tomuto typu vína bezkonkurenční.

Příští zkoumání kombinací vín a zmrzliny se bude týkat polosladkých a sladkých vín opět se sorbety a smetanovými zmrzlinami.

Již se těšíme a zprávu o závěrech komise samozřejmě rádi zase zveřejníme.

 

Sorbet je dezert, který se vyrábí smícháním ledu s cukrem nebo medem a rozdrceným ovocem (citronlimetaananasjahodamalinaostružina apod.) Směs ledu nebo sněhu s ovocem byla známá už ve starověku, jejím vyznavačem byl například císař Nero. Název sorbet vychází z arabského slova šarba (شربة), označujícího osvěžující nápoj. Arabové v době nadvlády nad Sicílií vyráběli tuto lahůdku smícháním sněhu z Etny se šťávou místních citronů. Tolik wikipedie.

Smetanové zmrzliny jsou zmrzliny jejichž základem je smetanový nebo mléčný nosič.